İçeriğe atla

24 Nisan 2011

1

Photoshop cam çerçeve yapımıGeçenlerde bir elektronik mağazasının önünden geçerken elektronik resim çerçevesi diye birşey görmüştüm ve dikkatimi çekmişti. Sonra canım sıkıldığı bir vakitte acaba bu çerçeveleri photoshopta çizsek nasıl görünürdü diye aklıma takıldı ve oturdum ps başına :D Şimdi senaryomuz şu. Diyelim ki elimizde birçok resim var ve bu resimlerle bir kompozisyon yapmamız gerekiyor. O zaman bu iş için bir arkaplan seçip üzerine diğer resimleri çeşitli şekillerde eklememiz gerekir. Tabi bu resimleri öylece eklersek görsel açıdan pek hoş izlenim bırakmaz resmimize bakanlara :P O zaman ne yapıyoruz ilk olarak istediğimiz bir arkaplan seçip ps de açıyoruz ve işe başlıyoruz. Ben aşağıdaki arkaplanı seçtim ve başlıyorum.

İlk olarak rectangle tool ile beyaz renkte 200×130 px boyutunda bir dikdörtgen çiziyoruz. Bu bizim çerçevemizin ana hatlarını oluşturacak. Sonra layer sekmesinden oluşturduğumuz şekle sağ tıklayıp blending options a gelerek resimdeki ayarları sırası ile yapıyoruz.

Stroke den sonra gradient e gelerek resimdeki gibi normal modda #eeeeee  den #eeeeee ya giden 90 derecelik lineer bir gradient ekliyoruz.

Sırada çerçeveye gölge efekti vermeye geldi. Bunun için de resimde gördüğünüz değerleri aynen ayarlayıp tamam diyoruz ve oluşan katmanın opacity değerini %30 yapıyoruz.

Buraya kadar olan kısımda bir hata yapmadıysanız elimizde şöyle bir görüntü olmalı.

Neyimiz eksik? çerçeve için bir resim ve çerçevenin köşelerine ufak eklemeler :D Onları da yapalım hemen. Resmin köşelerine ufak yuvarlaklar çizip blending optionsa gelere resimdeki gibi ayarları yapıp gradiente gelerek arkaplana uygun bir renge boyuyoruz.

Artık çerçevemiz hazır. İçine istediğimiz resimleri koyabiliriz. Buraya kadar doğru gelebildiyseniz aşağıdaki gibi bir sonuç elde edeceksiniz. Tabi ben çerçeveyi çoğalttım final resminde :D

 

 

 

 

1 Comment Post a comment
  1. May 14 2011

    Denemedim, ama ortaya güzel bir görünüm çıkacaktır. Eminim

    Cevapla

Share your thoughts, post a comment.

(required)
(required)

Note: HTML is allowed. Your email address will never be published.

Subscribe to comments